Dostępne statystyki jednoznacznie dowodzą, że Polacy z każdym rokiem coraz chętniej korzystają z kantorów internetowych. Jeszcze do niedawna można było sądzić, że internetowa wymiana walut u sporej części polskich klientów budzi pewne obawy. Obecnie wiadomo już jednak, że zarówno względem bezpieczeństwa oraz standardu świadczonych usług dobre kantory internetowe w niczym nie ustępują najlepszym i najbardziej renomowanym kantorom stacjonarnym. Jeżeli chodzi o zaś o pozostałe aspekty, to porównanie pomiędzy dwoma rodzajami kantorów wypada zdecydowanie na korzyść kantorów działających w sposób online. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.
Najważniejsze zalety kantorów online
Przede wszystkim: korzystniejsze stawki
Często mówi się obecnie, że czasy, w których stacjonarne kantory mogły dowolnie dyktować spready już dawno minęły. Być może. Nie zmienia to jednak faktu, że nawet najbardziej konkurencyjny, najtańszy kantor stacjonarny nie jest w stanie zaoferować swoim klientom tak atrakcyjnych kursów kupna i sprzedaży walut, jak ma to miejsce w przypadku kantorów internetowych. Czasami klienci zastanawiają się, skąd właściwie bierze się ten fakt. Jego przyczyna jest banalnie prosta: działanie kantorów internetowych jest po prostu o wiele mniej kosztowne, niż sposób funkcjowania nawet najbardziej ekonomicznych, najtańszych kantorów stacjonarny. Stąd też, kantory internetowe po prostu mogą pozwolić sobie na to, aby oferować swoim klientom znacznie bardziej korzystne kursy walut, niż ma to miejsce w przypadku ich tradycyjnej, stacjonarnej konkurencji.
Po drugie: szybkość i wygoda
Nie jest tajemnicą, że kupno waluty w kantorze stacjonarnym to bardzo często skomplikowana logistycznie operacja. Zwłaszcza jeżeli chodzi o większe sumy pieniędzy. W takich przypadkach najpierw trzeba złożyć zamówienia oraz zapłacić zaliczkę. Dopiero potem można wybrać się po raz drugi do kantoru po to, aby kupić walutę. Jeżeli dodamy do tego czas, jaki trzeba spędzić w bankach(wpłacanie i wypłacanie środków), to często okazuje się, że taka operacja może łącznie trwać nawet kilka godzin. Kilkukrotne w ciągu jednego tygodnia sprzedawanie i/lub kupowanie większych sum w kantorze stacjonarnym właściwie nie wchodzi więc w grę. Tymczasem, w przypadku kantorów online ta sama procedura zajmuje mniej więcej 10 do 15 minut i na dobrą sprawę można powtarzać ją nawet kilkadziesiąt razy w ciągu jednego tygodnia.
Po trzecie: szerokość oferty
W odróżnieniu od kantorów stacjonarnych, kantory internetowe standardowo dysponują również bardziej egzotycznymi walutami, jak na przykład dolar nowozelandzki dolar singapurski, które obecnie są uznawane za szczególnie atrakcyjne inwestycyjnie. Oczywiście, aby móc dokonywać kupna lub sprzedaży tych walut potrzebne jest konto denominowane w którejś z nich, jednak w czasach internetu założenie konta bankowego poza granicami Polski to w sumie żaden problem.